Kıyma Nasıl Seçilir? İyi Kıyma Nasıl Olur?

İyi kıyma nasıl olur sorusunun cevabını sayfamızda bulabilirsiniz. Kıyma satın alırken dikkat edilecekler nelerdir? Hazır kıymanın sakıncaları var mıdır? iyi kıymanın özellikleri, en iyi kıyma hayvanın neresinden olur, köftelik kıyma nasıl olmalı ve daha fazlasını sizler için araştırdık.

Lezzetli kıyma hangi etlerden çekilir?

Hayvanın döş yada kaburga olarak isimlendirilen kısımlarında ki etler, kendi yağını içinde barındırdığından kıymanın iyisi bu kısımlardan çekilir. Diğer bölgelerde ki etler kendi yağını kendi içinde barındırmadığından pek lezzetli olmaz.

Yemeklik ve köftelik ne kadar yağ içermeli?

Yemeklere ekstradan yağ eklendiği için etin %10 yağlı olması yeterlidir. Izgara türü köfte olacaksa eğer %20 oranında yağ içermesi yeterlidir.

Kıymalık et kaç kere çektirilmeli?

Et makineden defalarca çektirilirse ezilir, yanar ve bulamaç hale gelir. Bu sebepten 1 defa çektirilmelidir. Eğer yaptırabiliyorsa satırla doğrattırılmalı (satır kıyma) ki, malesef günümüzde bununla uğraşacak kasap bulmak çok zordur.

İpucu: Et çektirmeden önce kasabınızdan makineyi boş vaziyette çalıştırmasını rica edin. Bu sayede makinenin içinde kalan parçalar taze etinize karışmaz.

Hazır çekilmiş kıyma satın almak sakıncalı mıdır?

Eğer güvenilir bir kasaptan alışveriş yapıyorsanız, kasabınızın kıymayı günlük olarak çektiğinden eminseniz gönül rahatlığıyla hazıır çekilmiş kıyma kullanabilirsiniz. Ancak aksi durumlar varsa, emin değilseniz, kesinlikle satın almamanızı öneriyoruz.

Zira, bazı kasap yada kasap reyonu olan marketler kıymayı daha ucuza maletmek için içine farklı maddeler katıp katıştırabiliyorlar.

Kıyma nasıl muhafaza edilmeli?

Gün aşırı tüketim varsa satın aldığınız gibi dolabın normal alt gözünde 0 ile 1 derecede soğuklukta 2 güne kadar saklayabilirsiniz. Daha uzun süreler saklamak istiyorsanız da -18 derece yani derin dondurucuda bir bütün halinde değilde, küçük küçük parçalara ayrılmış, kıyma çıkarıldığında tam tüketilecek miktara denk gelecek şekilde gramlara ayrılarak saklanabilir.

Dolaptan çıkarılan kıyma ne zaman kullanılmalı?

Kıyma, derin dondurucuda saklandı ve çıkarılıp kullanılması gerekiyorsa kesinlikle mutfakta çözülmesi için bekletilmemeli. Normal dolap gözüne konulup 1 gün bekledikten sonra dış ortama çıkarılması gerekir. Donmuş kıyma mutfak dışına bir anda çıkarıp çözülürse kanı ve suyu akıp gider, lezzetli kalmaz ve bahterilerin oluşmasına neden olur.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir