Pilav Tarifi

Pilav nasıl yapılır? Sofranıza lezzet katıcak pilav tarifi püf noktalarıyla sitemizde sizlerle. %100 denenmiş tane tane ayrılan sade pilav yapımı için ihtiyacınız olan malzemeleri aşağıdan not alabilirsiniz.

Not: Tarif 4-6 kişiliktir. Hazırlama süresi 15-20 dakika, pişirme süresi yaklaşık 15-20 dakika civarındadır. Ön hazırlık olarak pirinçlerin bol su ile yıkanıp 20 dk kadar tuzlu ılık suda bekletilip süzülmesi gerekiyor.

Pilav Tarifi

Pilav Tarifi

Malzemeler;

  • 1 kap pirinç
  • 1,5 kap tavuk suyu ya da sıcak su
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Bir miktar tuz

Pilavı tutturmak her ne kadar zor ve ustalık isteyen bir iş gibi görünse de aslında çok kolaydır. Acele etmeden sırasıyla adımları uygularsanız başarılı olursunuz.

Not: Kap nedir derseniz, örneğin; 1 su bardağı pirince 1,5 su bardağı su koyulur. Bu ölçü hiç değişmez. Kişi sayısına göre su ve pirinç arttırılır. Tarifte yer alan 1 kap pirinç ölçüsünü 1 su bardağı olarak baz alabilirsiniz. Ona görede 1,5 su bardağı su veya sıcak su kullanırsınız. Veya 2 bardak pirinç kullanırsınız 2,5 bardak su kullanırsınız. 4 kişilik bir aileye 1 tam dolu su bardağı pirinç yeterlidir.

Yapılışı:

1) Pişirme tencerenize tereyağı ve sıvı yağı atıp eritin. Daha önceden yıkayıp tuzlu ılık suda beklettiğiniz pirinçleri tereyağında bir güzel kavurun. Pirinçler birbirine yapışmaya başladığında kaynamış su veya et suyunu ilave edin.

2) Hassasiyetinize göre bir fiske tuz serpiştirdikten sonra ocağı yüksek ayara alın. Bu arada pilav suyunu çekmeye başlayacaktır. Çekince hemen kısık ateş ayarına alıp pilavın üzeri göz göz oluncaya kadar yani suyunu çekene kadar kadar pişirin.

3) Pişirme işlemi bitince kenara alıp üzerini bezle sıkıca sarıp sarmalayıp 10-15 dk dinlendirin. İşte hepsi bu kadar. Pilavınızı tahta kaşık ile karıştırdıktan sonra servis edebilirsiniz.

Püf noktalar:

– Pilavı pişirirken asla karıştırmayın. Çünkü sudaki pirinci karıştırmak nişastanın açığa çıkmasına ve tanelerin birbirine yapışmasına yol açar.

– Pilavın göz göz olması 10 dakika sürer. Ancak bu süre aynı zamanda tencerede ki pirinç miktarına göre değişebilir. Ara ara kontrol edip pişirmek en iyi yöntemdir. Pilavın pişip pişmediğini ancak tadarak anlayabilirsiniz.

– Farzedelim ki pirinç çok su istedi yani suyu çekti ama hala sert. Bu durumda biraz daha sıcak su ekleyebilirsiniz.

– Pişme suyuna ekleyeceğiniz 1-2 çay kaşığı kadar limon suyu, pilavın rengini daha beyaz yapar.

– Pilavi önce yüksek ateşte suyunu çektiğini farkettiğiniz gibi altını hemen kısıp düşük ateşte suyunu tam çekene kadar pişirin.

– Bafra Pirinci, Terme Pirinci, Osmancık Pirinci ve Baldo Pirinçlerinden yapılan pilavlar lezzetli olur.

– Bazı pirinçler farklıdır. Çok su çekerler, bazılarıda hemen çekmez beklemek gerekir. Pilavın pişme suyuna eklenen sıvı yağ pirinçlerin yapışmasını engeller ve pilavın tane tane olmasını sağlar.

– Diyelim ki pilavınız pişti ama lapalaştı. Kolayı var dert etmeyin! Pilavı çok kısık ateşte bir çatalla havalandırarak suyunu tamamen çekinceye kadar karıştırın.

Afiyet olsun.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir